عارضه‌یابی نظام مدیریت پروژه


عارضه‌یابی نظام مدیریت پروژه

 

سوالات:

دلایل عدم اجرای صحیح و منظم پروژه‌هایمان چیست؟

مشکلات مدیریت پروژه‌هایمان کجاست؟

چقدر با شرایط بهینه مدیریت پروژه فاصله داریم؟

چگونه می‌توانیم وضعیت مدیریت پروژه در سازمان را بهبود بخشیم؟

 

مفهوم عارضه یابی نظام مدیریت پروژه چیست؟

فرض کنید در شرکت شما تاکنون اقداماتی خوبی در زمینه مدیریت پروژه انجام گرفته است و مدیران تلاش‌های خوبی در این زمینه انجام داده‌اند؛ اما هنوز از نظر شما وضعیت مدیریت پروژه‌ها رضایت بخش نیست و به نظر می‌رسد جای بهبود دارد، اما نمی‌دانید مشکل دقیقا در کجاست؛ و یا فرصت شناسایی تمام ابعاد مشکلات در این زمینه را ندارید و نیاز به کسی دارید که یکبار وضعیت مدیریت پروژه‌های شما را بررسی نماید و نقاط قابل بهبود را شناسایی نموده و به شما منتقل نماید. در این حالت خدمت عارضه‌یابی نظام مدیریت پروژه نیاز دارید.

 

مفهوم ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه چیت؟

ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه یکی از روش‌های متداول عارضه‌یابی در حوزه مدیریت پروژه محسوب می‌شود. در این روش میزان بلوغ مدیریت پروژه را با راهکارهای برتر (Best Practices) مقایسه می‌کنند و میزان بلوغ مدیریت پروژه را مشخص می‌نمایند.

 

ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه برای چه شرکت‌هایی مناسب است؟

اگر سوالات:

آیا ما در شرکت پروژه‌هایمان را درست مدیریت و اجرا می‌کنیم؟

نقاط قوت و نقاط قابل بهبود ما در اجرا و مدیریت پروژه‌هایمان چیست؟

چگونه می‌توانیم سیستم مدیریت پروژه‌هایمان را بهبود ببخشیم؟

یا سوالات مشابه آن در ذهن شما وجود دارد، عارضه‌یابی نظام مدیریت پروژه یا ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه خدمتی است که برای شما کاربردی خواهد بود.

 

عارضه‌یابی (ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه) چه منافعی برای شرکت دارد؟

برای پاسخ به این پرسش، توجه شما را به یک مثال جلب می‌کنیم. فرض کنید بیماری احساس درد در دندان خود می‌کند؛ چیزی که مسلم است این است که در حال حاضر یک مشکل برای وی وجود دارد. حال او برای رفع مشکلش به دندانپزشک مراجعه می‌کند؛ دندانپزشک چند راه پیش رو دارد:

بلافاصله اقدام به تخلیه و ترمیم دندان مورد نظر نماید.

درخواست تصویربرداری رادیولوژی برای بررسی دقیقتر نماید.

دندان‌پزشکان زبده از رویکرد اول استفاده نمی‌کنند، زیرا می‌دانند که این امکان وجود دارد بیمار در تشخیص دندان خراب و یا تعداد دندان‌های خراب و یا عمق آن اشتباه کرده باشد، لذا ابتدا ترجیح می‌دهند، کلیه مشکلات را با تصویر رادیولوژی مشخص نمایند.

در بررسی و رفع مشکلات سازمان‌ها نیز می‌توان از همین مفهوم استفاده کرد. اینکه می‌دانید پروژه‌های سازمان در بخش برنامه‌ریزی ضعف دارند، دلیل بر این نیست که در سایر بخش‌ها ضعفی ندارند. بنابراین درخواست از یک مشاور حرفه‌ای برای عارضه‌یابی نظام مدیریت پروژه سازمان در قالب ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه می‌تواند به شدت برای سازمان سودمند باشد.

 

 

آنکس که بداند و بخواهد که بداند
خود را به بلندای سعادت برساند

آنکس که بداند و بداند که بداند

اسب شرف از گنبد گردون بجهاند

آنکس که بداند و نداند که بداند

با کوزه ی آب است ولی تشنه بماند

آنکس که نداند و بداند که نداند

لنگان خرک خویش به مقصد برساند

آنکس که نداند و بخواهد که بداند

جان و تن خود را ز جهالت برهاند

آنکس که نداند و نداند که نداند

در جهل مرکب ابدالدهر بماند

آنکس که نداند و نخواهد که بداند
حیف است چنین جانوری زنده بماند

 

 

آیا برای عارضه‌یابی مدیریت پروژه استاندارد خاصی وجود دارد؟

برای عارضه‌یابی معمولا از مدل‌های ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه استفاده می‌شود. برای ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه هم مدل‌ها و استانداردهای مختلفی وجود دارد که هرکدام ابزارها و رویکردهای مختلفی را برای عارضه‌یابی استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توان از استاندارد OPM3، P3M3 و غیره نام برد؛ اما نکته‌ای که حائز اهمیت است، این است که در نهایت سازمان به نقاط قابل بهبود خود پی ببرد و برای بهبود آن‌ها، راهکارهای مناسبی را بیابد.

 

 

ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه چقدر هزینه دارد؟

عارضه‌یابی سازمان در حوزه مدیریت پروژه یا ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه برای سازمان‌ها از جنس سرمایه‌گذاری است. این سرمایه‌گذاری بر اساس پارامترهای مختلفی متغیر است. این پارامترها می‌تواند شامل موارد زیر باشد، اما محدود به آنها نمی‌شود:

ابعاد سازمان

تعداد واحدها و دپارتمان‌ها

نوع مدل منتخب

موقعیت مکانی سازمان

تعداد ارزیابان

 

شما می‌توانید برای برآورد دقیق‌تر با متخصصین و مشاورین ما در شرکت راهبری  مدیریت آرمانی تماس حاصل فرمایید و با ارائه نیازها و انتخاب شرایط و پارامترهای تاثیرگذار، بهترین برآورد اولیه را دریافت نمایید.

 

کلام آخر:

اگر احساس می‌کنید در سازمان یا شرکتتان پروژه‌ها به خوبی اجرا یا مدیریت نمی‌شوند و یا در شرف پیاده‌سازی نظام مدیریت پروژه هستید، ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه می‌تواند دید شما و مدیریت را نسبت به ابعاد مسئله شفاف‌تر کند و تصمیم‌گیری را برای شما تسهیل نماید. برای راهنمایی برخی از اطلاعات مورد نیاز در اینجا در اختیار شما قرار گرفت، اما با توجه به وجود نکات ریزی در اجرای فرآیند عارضه‌یابی به وسیله‌ی ارزیابی بلوغ مدیریت پروژه، شما نیاز به نیروهای زبده (درون سازمان) یا برون سازمان خواهید داشت، که در صورت تصمیم سازمان بر برون‌سپاری استقرار آن، شرکت راهبری مدیریت آرمانی با افتخار در تمام مسیر در کنار شما خواهد بود و در هر مرحله با توجه به راهکارها و تجربیات ارزشمند خود، شما را راهنمایی خواهد نمود تا به بهترین نحو ممکن نقاط قابل بهبود خود را در زمینه مدیریت پروژه بسنجید و راهکارهای مناسب را برای تصمیم‌گیری دریافت نمایید.